Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudny rozwód ze spółdzielnią

14 sierpnia 2020 | Nieruchomości w Ekonomii | Renata Krupa-Dąbrowska
Najtrudniej właścicielom lokali jest się wydzielić na starym osiedlu, gdzie chodniki oraz drogi są wspólne
źródło: AdobeStock
Najtrudniej właścicielom lokali jest się wydzielić na starym osiedlu, gdzie chodniki oraz drogi są wspólne

Właściciele mieszkań mają prawo zrezygnować z członkostwa w spółdzielni i utworzyć wspólnotę mieszkaniową. Często jednak nie jest to takie proste. Najwięcej sporów z zarządcami dotyczy rozliczeń finansowych.

Osoby, które wykupiły mieszkania w spółdzielni, czasami chcą się z nią rozstać. Wolą, by ich budynkiem zarządzała wspólnota mieszkaniowa.

W praktyce jednak taki „rozwód" nie jest prosty. Bywa też bardzo kosztowny i nie przez wszystkich akceptowany. I niestety bardzo często trwa latami.

Bolesne rozstanie

Przekonali się o tym właściciele jednego z bloków. Postanowili, że chcą utworzyć wspólnotę mieszkaniową. Wypowiedzieli spółdzielni zarząd nieruchomością wspólną oraz wybrali własny na podstawie ustawy o własności lokali. Wezwali również władze spółdzielni do przekazania nieruchomości z niezbędną dokumentacją techniczną, eksploatacyjną oraz finansową. Spółdzielnia nie chciała tego zrobić.

Ale prawdziwym zarzewiem konfliktu okazały się środki zgromadzone na funduszu remontowym. Nowo powstała wspólnota zażądała ich zwrotu. Usłyszała, że ich nie dostanie.

Władze spółdzielni tłumaczyły, że nie prowadzą indywidualnych rachunków funduszu remontowego dla poszczególnych bloków. Środki są wpłacane na wspólne dla wszystkich nieruchomości konto. Poza tym w ostatnich latach przeprowadzała remonty w budynku wspólnoty oraz okresowe kontrole, a to kosztuje. Właścicielom lokali nie przysługuje więc roszczenie o zwrot środków zgromadzonych na funduszu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11736

Wydanie: 11736

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament