Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasem dobrze nie mieć wspólnego majątku

14 sierpnia 2020 | Prawo co dnia

Przed długami współmałżonka może uchronić umowa. Warto o niej pomyśleć jeszcze przed ślubem, choć bywają zawierane również później. HELENA MAJEWSKA

 

Podstawowym ustrojem majątkowym jest wspólność. W myśl przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Kilka rozwiązań

Możliwe jest zawarcie czterech rodzajów umów majątkowych, poprzez które małżonkowie lub osoby dopiero zamierzające wziąć ślub rozszerzą wspólność majątkową małżeńską, ograniczą wspólność, ustanowią rozdzielność majątkową albo też ustanowią rozdzielność z wyrównaniem dorobków.

Umowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11736

Wydanie: 11736

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament