Związek zmusi do zwrotu źle wydanych środków socjalnych
Organizacja związkowa może pozwać pracodawcę, który rozdysponował środki zakładowego funduszu socjalnego niezgodnie z przepisami lub nie przekazał ich w wymaganej ilości. Musi to jednak udowodnić przed sądem.
Zasady przyznawania świadczeń z funduszu socjalnego określają przepisy ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1070). Przyznając pracownikom świadczenia z tego funduszu pracodawca musi się kierować oceną ich sytuacji socjalnej. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu musi być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z zfśs. Wynika to wprost z art. 8 ust. 1 ww. ustawy.
Wydatkowanie środków zfśs bez uwzględnienia kryterium socjalnego i sprzecznie z zakładowym regulaminem świadczeń socjalnych, jest niezgodne z ustawą o zfśs. Dlatego przed przystąpieniem do wypłaty świadczeń należy ustalić sytuację socjalną pracowników ubiegających się o te świadczenia. Dopiero w oparciu o te ustalenia można przyznać pracownikom konkretne świadczenia proporcjonalnie do ich sytuacji.
Jeżeli środki z funduszu socjalnego zostaną rozdysponowane niezgodnie z wymogami wynikającymi z ustawy o zfśs, związki zawodowe mogą zmusić pracodawcę do ich zwrotu. Podobnie może być w przypadku, gdy firma zaniecha przekazania wymaganej ilości środków na rachunek tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta