Kobieta całkowicie zapomniana
Nikt jej nie zna, choć była pierwszą reżyserką w dziejach kina. Dopiero dokument „Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy" ją przypomniał. Od piątku na ekranach.
Jak to się stało, że artystka, która zrealizowała około tysiąca filmów i miała w Stanach własną wytwórnię, została wymazana z dziejów kina? Dokumentalistka Pamela Green wykonała wspaniałą pracę, przywracając Alice Guy-Blaché naszej pamięci.
28 grudnia 1895 r. w paryskiej kawiarni Grand Cafe przy Bulwarze Kapucynów August i Louis Lumière po raz pierwszy publicznie zaprezentowali kinematograf. 35 widzów obejrzało wówczas „Wyjście robotników z fabryki w Lyonie". Dziewięć miesięcy wcześniej pokazali swój filmik grupie znajomych. Byli wśród nich Léon Gaumont i jego sekretarka, 22-letnia Alice Guy.
Ożywione fotografie
Wykształcona dziewczyna, która po wielu rodzinnych tragediach i perturbacjach mieszkała tylko z matką, trafiła do Towarzystwa Fotograficznego w 1894 r. Gaumont od dawna szukał tam sposobu „ożywienia" fotografii. Gdy bracia Lumière go wyprzedzili, zakupił ich wynalazek i przekształcił firmę w wytwórnię filmową. Alice...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta