Drugie życie Bełchatowa wolnego od węgla
Eksperci przekonują, że zakończenie spalania węgla w Bełchatowie nie musi wywołać dramatu na lokalnym rynku pracy. Zielone inwestycje mogą dać znacznie więcej etatów.
Województwo łódzkie, gdzie zlokalizowany jest kompleks węglowy Bełchatów należący do Polskiej Grupy Energetycznej, może być jednym z kluczowych beneficjentów unijnych funduszy na sprawiedliwą transformację. Uruchomione dzięki tym środkom zielone inwestycje mogą przynieść nawet sześć razy więcej miejsc pracy, niż obecnie oferuje bełchatowska elektrownia i kopalnia. Warunkiem jest stworzenie planu odchodzenia od węgla w regionie oraz akceptacja celu neutralności klimatycznej do 2050 r. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Fundacji Instrat, powstałego na zlecenie ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, do którego dotarła „Rzeczpospolita".
Raport analizuje potencjał tworzenia nowych miejsc pracy w regionie bełchatowskim, jaki daje wykorzystanie unijnych środków na sprawiedliwą transformację. – Zwolennicy energetyki węglowej niezmiennie utrzymują, że zakończenie spalania węgla spowoduje falę masowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta