Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Voucher na usługi jest bonem różnego przeznaczenia

28 września 2020 | Podatki i księgowość

Jeżeli nie został określony podmiot, który może realizować kupon na usługę, to miejscem świadczenia może być albo Polska (czynność wykonana na rzecz konsumentów lub krajowych firm), albo inne państwo (gdy nabywcą jest podatnik z zagranicy). MICHAŁ SAMBORSKI

 

Od 1 stycznia 2019 r. w przepisach podatku od towarów i usług znajdują się kompleksowe regulacje dotyczące szeroko rozumianych bonów. Funkcjonowanie tych przepisów doprowadziło do znacznego usystematyzowania praktyki i wykształcenia się dość konsekwentnej linii interpretacyjnej organów.

Dwa rodzaje

Przyjęto szeroką definicję bonów, zgodnie z którą są to wszelkie instrumenty, z którymi wiąże się obowiązek ich przyjęcia jako wynagrodzenia lub części wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług. Mogą to być przykładowo vouchery, kody lub kupony, zazwyczaj (choć niekoniecznie) w postacie materialnej, służące do wymiany za towar lub usługę.

Ustawodawca wyróżnił dwa rodzaje bonów. Pierwszy z nich to bony różnego przeznaczania. Obrót nimi jest neutralny z punktu widzenia VAT. Są to instrumenty pełniące rolę zbliżoną do środka płatniczego. Dopiero faktyczne przekazanie towarów lub faktyczne świadczenie usług w zamian za taki bon podlega opodatkowaniu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11773

Wydanie: 11773

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament