Strategia zielono-niebieskich rozwiązań
Projekt Bydgoszczy jako jedyny w kraju rozwiązuje problemy funkcjonowania deszczówki w skali całego miasta. MATERIAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ UNIĘ METROPOLII POLSKICH
Zamiast betonu – zieleń, zamiast płaskiego terenu – niecki na wodę, zamiast krawężnika – rów na wodę. Na podstawie doświadczeń z wdrożenia innowacyjnego projektu modernizacji sieci kanalizacji deszczowej Bydgoszcz pokazuje, jak można zagospodarować deszcz i czerpać z niego zyski.
Co ulewa, to nas zalewa
Bydgoszcz nie jest wyjątkiem – jak wszystkie duże miasta stale się rozbudowuje, co powoduje, że ubywa terenów zielonych, a deszcz, zamiast wsiąkać w grunt, spływa strumieniami po ulicach. Z jednej strony oznacza to zalane ulice i budynki, podtopienia i kałuże, z drugiej – godzenie w prawa natury. Zgodnie bowiem z obiegiem wody w przyrodzie deszcz pada i wsiąka w ziemię, zasilając wody podziemne i rośliny. My natomiast skracamy tę drogę, odprowadzając wodę deszczową bezpośrednio do kanalizacji. Dlatego w koncepcjach planowania przestrzennego i rewitalizacji starych terenów należy wrócić do natury.
Niesprawna kanalizacja deszczowa to problem większości polskich miast, nie tylko Bydgoszczy. Wynika to z wieloletnich zaniedbań i przyzwyczajenia, że gdy mocniej popada, ulice i piwnice zalewa. W tym zakresie obowiązują jednak precyzyjne normy. Europejski standard zakłada, że na terenie zamieszkałym zalanie ulic czy piwnic może się zdarzyć raz na 20 lat, na terenach przemysłowych i w centrach miast – raz na 30 lat, pod wiaduktami – raz na 50 lat. Częste zalania oznaczają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta