50-proc. koszty dla twórców doczekały się interpretacji ogólnej
Pracodawcy wypłacający honoraria autorskie pracownikom mogą stosować wyższe, 50-proc. koszty uzyskania przychodów, jeżeli zostaną spełnione szczegółowe warunki m.in. w zakresie rozporządzenia prawami autorskimi, wyceny honorarium oraz właściwego udokumentowania utworów.
Takie stanowisko wyraził minister finansów w interpretacji ogólnej z 15 września 2020 r. (DD3.8201.1.2018).
Komentowana interpretacja jest zwieńczeniem prac trwających w resorcie finansów od stycznia 2019 r. Stanowi ona podsumowanie praktyki orzeczniczej i interpretacyjnej ostatnich lat oraz wyjaśnia rozbieżności w stosowaniu przepisów prawa odnoszących się do korzystania przez twórców (w szczególności zatrudnionych w ramach stosunku pracy) z 50-proc. kosztów uzyskania przychodów.
W pierwszej kolejności minister finansów odniósł się do zakresu podmiotowego i przedmiotowego regulacji dotyczących honorariów autorskich na gruncie przepisów o PIT. Przytoczona została definicja utworu jako każdego przejawu działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalonego w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia, w tym także w postaci nieukończonej.
Podkreślono, że warunkiem koniecznym stosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodu jest korzystanie lub rozporządzanie prawami autorskimi przez twórcę i uzyskanie z tego tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta