Logistyka jako barometr gospodarki?
rozmowa | O wyzwaniach dla branży logistycznej i przemysłu w czasach Covid-19, wykorzystaniu informacji z łańcuchów dostaw do badania koniunktury oraz o najtrudniejszym dniu dla logistyki po wybuchu pandemii rozmawiamy z Rafałem Krajewskim, dyrektorem generalnym GEFCO Polska.
Czy logistyka może służyć do prognozowania sytuacji gospodarczej?
Rafał Krajewski: Dzisiejsze łańcuchy dostaw są rozbudowane i zwykle dobrze monitorowane. Każde odchylenie od normy jest łatwe do identyfikacji i może służyć do analiz i prognoz. Horyzont obserwacji ogranicza wyłącznie liczba operacji logistycznych i branż, dla których pracujemy. Dzięki rozwojowi technologii możemy śledzić w czasie rzeczywistym wahania w gospodarce przez analizę dynamiki przepływów od fazy wydobycia surowców, przez logistykę produkcji do fazy utylizacji produktów. Jednak z perspektywy rozwoju tzw. logistyki wyprzedzającej obecne możliwości w zakresie prognozowania można uznać za ograniczone. Dzięki wykorzystaniu AI, uczenia maszynowego i analiz big data w przyszłości możliwe będzie prognozowanie popytu, a dostawy będą realizowane z wyprzedzeniem.
Jak sobie radzicie w obecnej sytuacji?
Firma wywodzi się z branży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta