Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy zagraniczny przedsiębiorca musi rejestrować się w Polsce dla celów VAT

16 listopada 2020 | Podatki i księgowość | Joanna Orman Dominika Tyczka

Nawet minimalny zakres usług konsumowanych w Polsce przez podmioty z innych krajów może kreować dla nich stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Od 2011 r. w europejskim porządku prawnym funkcjonuje definicja stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej dla celów VAT. Oznacza ono dowolne miejsce – inne niż miejsce siedziby działalności gospodarczej podatnika, które charakteryzuje się wystarczającą stałością oraz odpowiednią strukturą w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, by umożliwić mu odbiór i wykorzystywanie usług świadczonych do własnych potrzeb tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Niedookreślone zwroty użyte w definicji oraz mnogość stanów faktycznych powoduje, że ustalenie, czy dany podmiot posiada stałe miejsce prowadzenia działalności jest problematyczne.

Kłopotliwa definicja

Od pewnego czasu obserwuje się niesprzyjającą podatnikom wykładnię tego pojęcia przez organy podatkowe. Kłopot mają podmioty zagraniczne, które na podstawie polskich przepisów muszą ustalić, czy warunki, w jakich działają, kreują dla nich stałe miejsce prowadzenia działalności w Polsce. Dotyczy to także polskich podmiotów, które świadczą usługi na rzecz zagranicznych kontrahentów, ponieważ nie wiedzą czy rozliczyć usługę z podatkiem czy bez.

Analiza aktualnego orzecznictwa sądów administracyjnych wskazuje, że czynności takie jak przechowywanie na terytorium Polski towarów w ramach usługi magazynowania, obróbka materiałów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11814

Wydanie: 11814

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Nieprzypisane

Zamów abonament