W czasach kryzysu spadła rentowność podmiotów powiązanych
Kryzys spowodowany pandemią obniżył dochody wielu podatników. Udowodnienie rynkowego poziomu cen za 2020 rok u podmiotów powiązanych może się okazać jedynym z wielu wyzwań, z którymi będą oni zmuszeni się zmierzyć.
Jednym z problemów, z jakim będą się mierzyć podatnicy w związku z obecną sytuacją gospodarczą wywołaną panującą pandemią Covid-19, będzie uzasadnienie nagłej zmiany rentowności. Ograniczenia w działalności przedsiębiorstw z pierwszej połowy roku wpłynęły znacząco na wyniki wielu podmiotów, które często ledwo utrzymywały się na rynku. Obecna sytuacja wskazuje na nowe ograniczenia. Trudno przewidzieć jak będzie ona wyglądała za kilka tygodni, nie wspominając o najbliższym półroczu. Z dużym prawdopodobieństwem konsekwencje będą o wiele poważniejsze niż te spowodowane wiosennym lockdownem i w dłużej perspektywie wpłyną na sytuację mikro- i makroekonomiczną.
Z punktu widzenia cen transferowych powstają zatem dodatkowe pytania: jak uzasadnić nagły spadek rentowności podatnika oraz w jaki sposób zweryfikować, czy wyniki podmiotu są za 2020 rok rynkowe? Czy pomimo braku informacji finansowych, odzwierciedlających bieżącą sytuację rynkową w bazach danych, podatnicy są w stanie przygotować sensowne uzasadnienie dla rynkowości swoich transakcji?
Kwestionowanie rynkowości
Najtrudniejsza jest sytuacja podmiotów, które w transakcjach z pomiotami powiązanymi ponoszą ograniczone ryzyko i ustaliły wynagrodzenie w transakcjach na stałym poziomie. Obecna sytuacja rynkowa wpłynęła na to, że nawet podmioty z ustaloną docelową rentownością mogą się zmagać ze stratą....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta