Zarząd nie powinien zapominać o procedurach podatkowych
Niestosowanie przez kadrę kierowniczą zasad podatkowych może wiązać się z dotkliwymi karami, których nie da się uniknąć powołując się na trudną sytuację spowodowaną pandemią Covid-19. KONRAD DURA
Rok 2019 przyniósł kolejne zmiany w zakresie cen transferowych. Począwszy od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe limity (tj. 2 mln zł dla transakcji usługowych i innych, 10 mln zł dla transakcji towarowych i finansowych), z których przekroczeniem wiązać się będzie obowiązek sporządzeni dokumentacji podatkowej. Wprowadzono również liczne zwolnieni dokumentacyjne, w tym zwolnienie dla podmiotów krajowych, które wykazują w danym roku dochód (nie poniosły straty podatkowej). W praktyce doprowadziło to do znacznego zmniejszenia obciążeń administracyjnych po stronie podatników, którzy dotychczas byli zobowiązani do posiadania dokumentacji cen transferowych. Nie można jednak zapominać o tym, że ustawodawca zmodyfikował obowiązki związane z informowaniem organów podatkowych o transakcjach z podmiotami powiązanymi.
Formularze TPR-C i TPR-P
Obowiązujące do końca 2018 r. druki CIT-TP i PIT-TP zastąpiono nowymi formularzami TPR-C i TPR-P. Termin na ich złożenie upływa z końcem dziewiątego miesiąca po zakończeniu deklarowanego roku. Zatem podatnicy, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, co do zasady powinni złożyć je do końca września 2020 roku. Jednak przepisy tzw. tarczy antykryzysowej wydłużyły termin na złożenie formularzy – dla większości podatników upływa on 31 grudnia 2020 roku.
Nowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta