Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Musimy odkłamywać fake newsy

16 listopada 2020 | Kraj | Magdalena Pernet
Beata Biel
autor zdjęcia: Tomasz Jastrzebowski
źródło: reporter
Beata Biel
Brygida Grysiak
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa
Brygida Grysiak

Weryfikacja informacji jest elementem troski o odbiorcę – przekonują Beata Biel i Brygida Grysiak, dziennikarki TVN.

Co sprawia, że fake newsy przybierają na sile w takich momentach jak pandemia koronawirusa?

BEATA BIEL: Odkąd się dowiedzieliśmy, że koronawirus pojawił się w Chinach, a potem w kolejnych krajach, w tym Polsce, obserwujemy ogromną falę dezinformacji. Dlaczego teraz? Głównie dlatego, że fałszywe informacje pojawiają się zwykle wtedy, gdy wszyscy czujemy strach. Każdy internauta ma do czynienia z Covid-19, to dotyka nas wszystkich. Potrzeba szukania informacji i dzielenia się nimi jest potężna. To także czas, gdy w intencjonalnych fake newsach pewne podmioty dostrzegają możliwość osiągnięcia własnych celów, np. zarobienia. W Konkret24, widzę, że teraz zgłoszeń od użytkowników jest jeszcze więcej, ludzie pytają, czy w tym zalewie informacji ta, którą właśnie dostali, jest prawdziwa. To ważne, że odbiorcy szukają potwierdzenia.

BRYGIDA GRYSIAK: Te trendy nie dotyczą tylko Polski, to jest zjawisko globalne. Warto jednocześnie zwrócić uwagę, że rośnie liczba użytkowników, którzy chcą płacić za zweryfikowane i pogłębione treści. W odpowiedzi na tę potrzebę zdecydowaliśmy, że walkę z fake newsami przeniesiemy z internetu także na antenę i zmierzymy się z pandemicznymi fake newsami w specjalnym programie „Koronawirus Konkret24". Odkłamujemy w nim to wszystko, co niebezpieczne. Tak widzimy naszą rolę, mówimy widzom, jak jest naprawdę....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11814

Wydanie: 11814

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Nieprzypisane

Zamów abonament