Można sprzedać przedsiębiorstwo i nie zapłacić podatku
Przepisy dotyczące karty podatkowej nie przewidują odrębnego opodatkowania kwot uzyskanych z odpłatnego zbycia składników firmowego majątku, co oznacza, że przychody te są obojętne podatkowo.
- Przedsiębiorca, który wybrał opodatkowanie w formie karty podatkowej, planuje obecnie sprzedaż przedsiębiorstwa, tj. wszystkich składników majątku (materialnych i niematerialnych). W skład sprzedawanego przedsiębiorstwa wejdzie m.in. lokal użytkowy, wszystkie środki trwałe i wyposażenie związane z prowadzoną działalnością, a także nazwa firmy, strona internetowa, posiadane pozwolenia oraz umowy. Czy od kwoty otrzymanej od nabywcy z tytułu sprzedaży przedsiębiorstwa przedsiębiorca będzie musiał zapłacić podatek dochodowy? – pyta czytelnik.
W art. 10 ust. 1 ustawy o PIT wymienione zostały źródła przychodów, w tym m.in. pozarolnicza działalność gospodarcza (zob. art. 10 ust. 1 pkt 3).
Organy podatkowe przyjmują, że z tytułu sprzedaży przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych) powstaje przychód kwalifikowany jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 czerwca 2012 r., IBPBI/1/ 415-263/12/RM).
Ryczałt do wyboru
Z listu wynika, że przedsiębiorstwo zamierza zbyć osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej.
Zgodnie z art. 9a ustawy o PIT, dochody osiągnięte przez podatników z działalności gospodarczej są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27 ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta