Usługa ubezpieczenia z podatkiem u źródła czy bez
Zdaniem WSA w Bydgoszczy, choć usługi ubezpieczeniowe i gwarancji mają pewne cechy wspólne, to istniejące różnice wykluczają traktowanie ich jako podobnych.
Postępująca obecnie globalizacja przyczynia się do tego, że polskie podmioty gospodarcze coraz częściej zawierają różnego rodzaju mowy z zagranicznymi kontrahentami, niebędącymi polskimi rezydentami podatkowymi. Do takich umów należą między innymi umowy ubezpieczenia. Warto więc wskazać, że wypłata należności z tytułu umów ubezpieczenia, zdaniem WSA w Bydgoszczy, wyrażonym w wydanym na początku tego roku wyroku, co do zasady, nie wiąże się z koniecznością potrącenia podatku u źródła. Kwestia ta budzi jednak kontrowersje, gdyż tezy tej, konsekwentnie od kilku lat nie podzielają organy podatkowe.
Otwarty katalog
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT obowiązek potrącenia podatku u źródła występuje w przypadku wypłaty na rzecz nierezydenta należności z tytułu świadczeń doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze. Podatek ten wynosi 20 proc. należności.
Katalog usług wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 2a ww. ustawy jest katalogiem otwartym. Wskazuje na to użyte w tym przepisie sformułowanie „oraz świadczeń o podobnym charakterze". Oznacza to, że lista świadczeń podlegających podatkowi u źródła obejmuje – poza świadczeniami z tytułów wymienionych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta