Firmy mają kłopot z rozliczeniem wynagrodzeń w ramach ulgi B+R
Pensje pracowników realizujących wyłącznie działalność B+R wypłacane za czas usprawiedliwionych nieobecności w pracy, nie mogą stanowić kosztów kwalifikowanych – tak twierdzi skarbówka. Przeciwnego zdania są sądy administracyjne. PRZEMYSŁAW SZWED
Ponoszenie kosztów kwalifikowanych jest podstawowym warunkiem skorzystania z ulgi na działalność badawczo – rozwojową (B+R). Jak bowiem wynika z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 tej ustawy, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową (koszty kwalifikowane). Kwota odliczenia nie może przy tym przekraczać w roku podatkowym kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT kosztami kwalifikowanymi są natomiast między innymi koszty pracownicze, w tym wynagrodzenia z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, jednak tylko w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu >patrz ramka.
PRZYKŁAD
Pracownik poświęca na wykonywanie zadań związanych z działalnością badawczo-rozwojową tylko połowę swojego całego czasu pracy. Oznacza to, że tylko połowa jego wynagrodzenia – wraz z należnymi składkami ZUS - będzie mogła zostać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta