Śmietanka belle epoque
Julian Barnes pisze w nowej znakomitej książce o dr Pozzi, twórcy ginekologii, kochanku Sary Bernard, przyjacielu rodziny Prousta.
„Mężczyzna w czerwonym płaszczu" jest mistrzowskim połączeniem prozy i eseju, beletryzacją biografii niebanalnych postaci. To specjalność laureata Nagrody Bookera z 2011 r. za „Poczucie kresu", wcześniej trzykrotnie nominowanego do tego prestiżowego wyróżnienia m.in. za „Papugę Flauberta".
Bohater obrazu
Barnes zaznacza, że wybór tytułowego „Mężczyzny w czerwonym płaszczu" jest tylko pretekstem do snucia wielowątkowej opowieści. Zaznacza, że „im dalej odchodzi przeszłość, tym atrakcyjniejsze staje się jej upraszczanie". On sam w tę pułapkę jednak nie wpada. Dystans, dociekliwość i ironia są atutami pisarza w wyprawie do belle epoque.
Zauważa: „Merrie England, Złoty wiek, la belle epoque; takie zgrabne określenia zawsze powstają po fakcie. Nikt w Paryżu w 1895 roku lub 1900 roku nie powiedział »Żyjemy w belle epoque, lepiej z tego korzystajmy«". Z perspektywy czasu widzi się lepiej, zwłaszcza gdy atutem autora jest erudycja i umiejętność niesztampowego postrzegania zjawisk i ludzi. „Belle epoque była okresem wielkiego bogactwa dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta