Bank rozliczy kredyt wyłudzony przez oszusta
Niezawinione straty z tytułu wyłudzonych pożyczek mogą stanowić koszt uzyskania przychodów po prawomocnym zakończeniu postępowania karnego na skutek niewykrycia sprawcy.
Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 22 września 2020 r. (0111-KDIB2-1.4010.243.2020. 1.MK).
Bank w ramach swojej działalności gospodarczej zajmuje się m.in. udzielaniem kredytów i pożyczek. Pomimo wdrożonych przez siebie środków mających na celu przeciwdziałanie wyłudzeniom kredytów / pożyczek, bank nie jest w stanie całkowicie wyeliminować przypadków wyłudzenia środków, m.in. w sytuacji posługiwania się przez osobę nieuprawnioną skradzionym, utraconym lub przerobionym dokumentem tożsamości. Co do zasady, bank składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do organów ścigania, jednak prowadzone przez nie postępowanie nie zawsze pozwala na ustalenie sprawcy przestępstwa. W związku z tym, bank zwrócił się do dyrektora KIS z prośbą o potwierdzenie, że będzie uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności z tytułu kredytu/pożyczki w momencie ich odpisania z ksiąg rachunkowych banku na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta