Firmy pytają o nieodpłatne świadczenia
Czy u pracownika, któremu zapewniono wyżywienie o wartości przewyższającej wysokość przypadającej na to świadczenie diety, powstaje przychód? Wielu pracodawców ma wątpliwości dotyczące tej kwestii.
Na tle przywołanych regulacji pojawiło się zagadnienie powstania po stronie pracownika przychodu z nieodpłatnych świadczeń w sytuacji zapewnienia mu – w formie innej niż bezpłatna – wyżywienia o wartości przewyższającej wartość przypadającej na to świadczenie diety. Kwestia ta jest poruszana w składanych wnioskach o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych. Pracodawcy pytają głównie o takie sytuacje jak:
- finansowanie w trakcie podróży posiłków w restauracjach (zwrot kosztów ponoszonych przez pracownika bądź wydawanie pracownikom kart płatniczych celem sfinansowania posiłku),
- uczestnictwo delegowanych pracowników w spotkaniach z kontrahentami (tzw. biznes lunche).
Organy interpretacyjne oraz sądy uznają, że w takim przypadku opodatkowaniu PIT podlega wartość sfinansowanego wyżywienia w części przewyższającej wartość diety. Utrwalił się podgląd, że skoro „funkcją diety nie jest pokrycie pełnych kosztów wyżywienia pracownika przebywającego w takiej podróży, lecz służy ona jedynie pokryciu zwiększonych kosztów wyżywienia w tym czasie", to „wolna od podatku dochodowego jest tylko równowartość diety określonej w przepisach dotyczących podróży służbowych" (tak NSA w wyroku z 26 kwietnia 2018 r., II FSK 1082/16; analogiczne tezy zawarto w: prawomocnym wyroku WSA w Warszawie z 14 lipca 2017 r., III SA/Wa 1983/16, w wyroku NSA z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta