Zielony ład i cyfryzacja w cenie
Budowa szpitali tymczasowych czy też podział środków z Europejskiego Instrumentu Odbudowy, czyli budżetu UE do walki ze skutkami Covid-19 – to tematy, które zdominowały trzeci Konwent Marszałków Województw RP, jaki zorganizowało województwo lubuskie. MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z URZĘDEM MARSZAŁKOWSKIM WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO.
Wiadomo już, że pieniędzy nie będzie można wydać na drogi lub inwestycje lotniskowe ani pensje dla personelu medycznego.
Najważniejszym tematem była walka z pandemią, w której niezwykle ważnym ogniwem są samorządy i podległe im szpitale. To one ponoszą największy wysiłek – organizacyjny i finansowy.
O doświadczeniach Lubuskiego opowiadał Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. W jego ramach powstaje Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Nowa placówka miała być gotowa pierwotnie w 2021 roku, ale z powodu pandemii zostanie oddana znacznie szybciej, bo już w grudniu tego roku. Swoją działalność rozpocznie od walki z pandemią.
– W październiku została zatwierdzona decyzja o utworzeniu szpitala tymczasowego. Będziemy mieć 170 łóżek, z czego 145 obserwacyjnych, a 25 na OIOM – mówił Marek Działoszyński.
Jak wynika z relacji dyrektora, dodatkowe koszty wynikające z przyśpieszenia budowy i zmiany funkcji pokryje wojewoda lubuski.
– Zabezpieczyliśmy też w umowie środki na przywrócenie obiektu szpitala do pierwotnej funkcji, czyli Centrum Zdrowia Matki i Dziecka – wyjaśnił szef centrum.
Choć technicznie udało się wszystko przyspieszyć, to problemem są kadry. Szpital ma ruszyć 7 grudnia, ale wciąż ma tylko podstawowy personel.
– Trochę przespano czas od wiosny, bo w Sejmie dopiero zaczyna się procedowanie ustaw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta