Rekompensata za utratę dochodu nie podlega VAT
Pomoc finansowa otrzymana przez rolnika na wyrównanie kwoty dochodu ze sprzedaży świń hodowanych na obszarze objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem ASF, jest odszkodowaniem za poniesione straty.
- Rolnik (zarejestrowany jako podatnik VAT czynny) w ramach prowadzonego gospodarstwa hoduje trzodę chlewną. Na obszarze gdzie znajduje się hodowla świń, wystąpiła choroba afrykański pomór świń (ASF). Rolnik uzyskał od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pomoc finansową z tytułu utraty dochodu w związku z wystąpieniem ASF. W zamian za otrzymaną pomoc rolnik nie wykonywał żadnych świadczeń na rzecz ARiMR. Czy otrzymana pomoc podlega opodatkowaniu VAT? – pyta czytelnik.
Opodatkowaniu VAT podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (zob. art. 7 ust. 1 in principio ustawy o VAT). Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (zob. art. 2 pkt 6 ustawy o VAT). Z kolei, w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta