Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rdza pokryta lukrem

12 grudnia 2020 | Plus Minus
źródło: Cr. Lacey Terrell/NETFLIX

Odnoszący coraz większe sukcesy J.D. (Gabriel Basso) wraca do rodzinnego miasteczka, by zaopiekować się uzależnioną od narkotyków matką (Amy Adams, na zdjęciu z prawej). Podróż samochodem z New Haven w stanie Connecticut, gdzie studiuje na jednej z najlepszych uczelni w kraju, do Middletown w Ohio, dokąd jego dziadkowie sprowadzili się w poszukiwaniu pracy, staje się sentymentalną odyseją – wyprawą do przeszłości oraz terapią, której celem jest zrozumienie (i zaakceptowanie zarazem) tego, co i w jaki sposób go ukształtowało.

„Elegia dla bidoków" Rona Howarda – reżysera od jakiegoś czasu pracującego w kratkę (dokumenty dużo lepsze od kina fikcji) – to filmowa wersja wspomnień spisanych w 2016 r. przez J.D. Vance'a (tu w roli jednego z producentów filmu). Książka ta, wydana także w Polsce, z miejsca stała się bestsellerem. Autor, choć nie bezpośrednio, stara się w niej udzielić odpowiedzi na pytanie, co takiego wydarzyło się w pewnej części Stanów Zjednoczonych (konkretniej: w rejonie Appalachów), że Donald Trump wygrał poprzednie wybory prezydenckie. Pozycja opatrzona jest znamiennym podtytułem – „Wspomnienia o rodzinie i kulturze w stanie krytycznym" – i o ile Vance analizie Ameryki poświęca znaczną część swojej książki, o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11837

Wydanie: 11837

Zamów abonament