Są wątpliwości kiedy stosować kod GTU_09
Z nowych przepisów trudno wywnioskować czy kod 09 odnosi się do środków medycznych przeznaczonych na sprzedaż za granicą, wskazanych w obwieszczeniu MZ, czy towarów o przeznaczeniu medycznym zagrożonych dostępnością.
Z początkiem października br. weszła w życie nowa struktura JPK_VAT, a wraz z nią pojawiło się wiele wątpliwości w zakresie stosowania kodów wyodrębnionych na jej potrzeby, Główne z tych wątpliwości dotyczą stosowania kodów GTU, czyli tzw. kodów towarowych, w tym kodu GTU_09 odnoszącego się do sprzedaży środków medycznych.
Zgodnie z treścią rozporządzenia z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (dalej: rozporządzenie JPK), oznaczeniu GTU_09 podlega sprzedaż leków oraz wyrobów medycznych – produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych objętych obowiązkiem zgłoszenia Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu, o którym mowa w art. 37av ust. 1 prawa farmaceutycznego. Wymieniony przepis prawa farmaceutycznego stanowi, że takiemu zgłoszeniu podlega zamiar wywozu poza terytorium Polski lub zbycia podmiotowi prowadzącemu działalność za granicą produktów zawartych w wykazie, o którym mowa w art. 37av ust. 14 prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta