Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadzieja na rozwój wróciła do samorządów

14 grudnia 2020 | Życie Regionów
źródło: Rzeczpospolita

Polacy i lokalne władze mogą odetchnąć z ulgą. Wygląda na to, że pieniądze z nowego unijnego budżetu jednak popłyną nad Wisłę, wspierając zaplanowane już przecież inwestycje. ANNA CIEŚLAK-WRÓBLEWSKA

Ryzyko utraty ogromnych środków pomocowych z Unii Europejskiej, które wisiało nad Polską przez kilka ostatnich tygodni, zostało najprawdopodobniej zażegnane. Na czwartkowym szczycie w Brukseli doszło do porozumienia w sprawie mechanizmu „pieniądze za praworządność", a rządy Polski i Węgier nie spełniły swojej groźby zawetowania wieloletniego budżetu UE na lata 2021–2027 i Funduszu Odbudowy.

Złe i dobre efekty

Choć cała awantura będzie miała zapewne negatywne konsekwencje polityczne, to w kontekście samorządowych planów rozwojowych, porozumienie jest bardzo dobrą informacją.

– Obawiam się, że zarówno Polacy, jak i Węgrzy dotkliwie odczują skutki szantażu wetem – komentuje dla „Życia Regionów" Marek Woźniak, marszałek Wielkopolski. – My już czujemy w tych relacjach, że złe wrażenie i opinie o intencjach wetujących nie pozostaną bez wpływu na parlament, komisję, a także administrację unijną – wyjaśnia.

– Ale dobrze, że mamy porozumienie i zielone światło dla unijnych funduszu – zaznacza Woźniak.

A chodzi o naprawdę duże pieniądze. W sumie przewidziana dla Polski pula to rekordowe ok. 160 mld euro, z czego ok. 100 mld euro to „zwykła" wieloletnia perspektywa, a ok. 60 mld euro – nowy mechanizm odbudowy po kryzysie pandemicznym. Samorządy wyczekują zaś...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11838

Wydanie: 11838

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament