Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Górskie miejscowości potrzebują kroplówki

14 grudnia 2020 | Życie Regionów
W górach ludzie są zdesperowani. Starają się omijać rządowe zakazy, by ratować swoje firmy
autor zdjęcia: Grzegorz Rutkowski
źródło: Fotorzepa
W górach ludzie są zdesperowani. Starają się omijać rządowe zakazy, by ratować swoje firmy

Samorządowcy z południa Polski liczą po cichu, że rząd otworzy hotele na sylwestra oraz zmieni termin ferii zimowych. Inaczej zwiększy się bezrobocie. RENATA KRUPA-DĄBROWSKA

Włodarze miejscowości górskich apelują do rządu o zmiany w terminach ferii zimowych oraz otwarcie hoteli i pensjonatów. Chcą też wiedzieć, co z sylwestrem? Czy mogą liczyć na poluzowanie obostrzeń? Boją się, że zakazy pogłębią już i tak duże bezrobocie w regionie.

Bez corocznych żniw

W Muszynie, Szklarskiej Porębie, Karpaczu czy Krynicy Górskiej z dużą obawą patrzy się w przyszłość. Wszystkie te miejscowości żyją z turystyki, a ta przez pandemię ucierpiała najbardziej.

– W zimie w górach zawsze są żniwa. W tym roku może być zupełnie inaczej – uważa Jan Golba, burmistrz Muszyny.

– Dla nas zamknięcie hoteli, restauracji oraz sanatoriów to katastrofa. Z roku na rok przyjeżdżało zimą do Muszyny coraz więcej turystów. Na początku tego roku było ich aż o 16 proc. więcej, aniżeli przed rokiem. Jak będzie teraz? Na pewno dużo gorzej. W marcu i kwietniu było źle. W wakacje dobry był tylko lipiec, w sierpniu było fatalnie, ponieważ zostaliśmy objęci czerwoną strefą – wylicza burmistrz Muszyny. – Kiepski sezon zimowy nas dobije. Już teraz w Muszynie i w innych miejscowościach turystycznych panuje marazm i nic się nie dzieje. Praca jest tylko tam, gdzie działają rozlewnie wód...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11838

Wydanie: 11838

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament