Nie można wymagać niemożliwego
Dla usługi badania klinicznego obowiązek w VAT ma być rozpoznawany w dniu finalnego zatwierdzenia zestawień.
Koronawirus jeszcze dobitniej pokazał, jak ważne są badania kliniczne. To jednak skomplikowany proces, który trudno poukładać nie tylko medycznie, ale też podatkowo. Potwierdza to jeden z najnowszych wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.
W sprawie chodziło o rozliczenie VAT. Z wnioskiem o interpretację wystąpił szpital kliniczny, który w swojej działalności gospodarczej wykonuje m.in. usługi badań klinicznych na rzecz firm polskich i zagranicznych. Szpital wyjaśnił, że badanie ma na celu w szczególności weryfikację skuteczności i bezpieczeństwa stosowania nowego preparatu leczniczego, nowego wyrobu medycznego lub nowej procedury medycznej. Przedstawił szczegółowo procedurę i podkreślił, że badanie kliniczne jest usługą długotrwałą. Może trwać od roku do nawet kilkunastu lat. Dlatego szpital umawia się z kontrahentami, że usługa będzie przyjmowana częściowo aż do zakończenia badań klinicznych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta