Ryczałt za służbowe auto w praktyce
Kwota ryczałtu za korzystanie z firmowego samochodu do celów prywatnych obejmuje również paliwo – rozstrzygnął minister finansów w interpretacji ogólnej. Część wątpliwości jednak pozostała.
W 2015 roku do ustawy o PIT wprowadzone zostały nowe regulacje, czyli ust. 2a w art. 12, określające kwotę ryczałtu za używanie samochodu służbowego do celów prywatnych, jaki powinien być uwzględniany w przychodzie pracowników korzystających z firmowych samochodów służbowych dla własnych, nie-
biznesowych celów. Wprowadzone przepisy miały jasno definiować sposób ustalania kwoty przychodu po stronie pracownika. Co więcej, jak zakładał ustawodawca, głównym celem tych zmian miało być ułatwienie rozliczeń w tym zakresie, które w przeszłości przysparzały wiele trudności pracodawcom.
Sporna kwestia...
Już od początku obowiązywania tych regulacji zaczęły się jednak pojawiać pewne wątpliwości, przede wszystkim związane z samym zakresem kwoty ryczałtu. Jedną z najbardziej spornych kwestii, która budziła wątpliwości interpretacyjne, pozostawało ujęcie w ryczałcie kosztów paliwa związanego z podróżami w celach prywatnych pracownika. Fiskus - choć nie przeczył, że ryczałt powinien pokrywać wydatki konieczne dla użytkowania samochodu, nie zgadzał się z zaliczaniem wydatków na paliwo prywatne do takiej właśnie kategorii kosztów niezbędnych do użytkowania pojazdu. Organy skarbowe konsekwentnie twierdziły, że koszty takiego paliwa powinny zostać uznane za dodatkowy przychód po stronie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta