Zysk zatrzymany w spółce daje podatkowe korzyści
W 2020 r. podatnicy CIT uzyskali możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wartości hipotetycznego oprocentowania dotyczącego finansowania wewnętrznego.
Reguły uwzględniania przy obliczaniu wysokości podatku dochodowego od osób prawnych wartości hipotetycznych kosztów odsetkowych od kapitału własnego zostały określone w art. 15cb ustawy o CIT. Zgodnie z ust. 1 przywołanego przepisu, za koszt uzyskania przychodów uznaje się również kwotę odpowiadającą iloczynowi stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego obowiązującej w ostatnim dniu roboczym roku poprzedzającego rok podatkowy powiększonej o 1 punkt procentowy oraz
1) dopłaty wniesionej do spółki w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach lub
2) kwoty zysku przekazanego na kapitał rezerwowy lub zapasowy spółki.
Ustawodawca precyzuje przy tym, że za rok podatkowy, w którym dopłata została wniesiona do spółki, uznaje się rok, w którym dopłata wpłynęła na rachunek płatniczy spółki.
Przez kolejne trzy lata
Regulacja ta pozwala zatem na uwzględnienie w bazie kosztów podatkowych wartości hipotetycznego oprocentowania finansowania wewnętrznego (samofinansowania), którego źródłem są dopłaty wniesione do spółki bądź zysk zatrzymany, przekazany na kapitał rezerwowy bądź kapitał zapasowy. Możliwość rozpoznania hipotetycznego kosztu odsetkowego zasadniczo przysługuje w roku podwyższenia kapitału rezerwowego bądź zapasowego (odpowiednio: w roku wniesienia dopłaty) oraz w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta