Wydanie majątku likwidacyjnego będzie opodatkowane CIT
Po 1 stycznia przekazanie udziałowcom składników majątku pozostałego po zakończeniu działalności spółki będzie się wiązało z powstaniem po jej stronie przychodu podatkowego.
Od 1 stycznia 2021 r. wydanie składników majątku udziałowcom spółki w ramach jej likwidacji będzie powodowało powstanie przychodu dla likwidowanej spółki.
Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem art. 14a ust. 1 ustawy o CIT w przypadku, gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), dywidendy, umorzenia albo zbycia w celu umorzenia udziałów (akcji), przychodem takiego podatnika co do zasady, jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, to przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego. W konsekwencji, literalne brzmienie wspomnianego przepisu nie obejmowało swoim zakresem wydania majątku likwidacyjnego. Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, procedura likwidacyjna spółki z o.o. / S.A. polega bowiem na tym, że po zakończeniu działalności spółki, w szczególności po uregulowaniu zobowiązań, likwidatorzy wydają wspólnikom w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta