Wsparcie państwa i firm w takim czasie jest niezbędne
Ludzie mają naturalne mechanizmy obronne, które działają w czasie kryzysów. W sytuacji przedłużającego się stresu związanego z masowym zagrożeniem konieczna jest pomoc instytucjonalna, w tym państwa, firm, pracodawców. Ważne, by ludzie wiedzieli, że nie są pozostawieni w tym wszystkim sami sobie – radzi Bartosz Łoza, kierownik Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i prezes Polskiego Towarzystwa Neuropsychiatrycznego.
Jak radzić sobie ze stresem podczas pandemii?
Bartosz Łoza, kierownik Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i prezes Polskiego Towarzystwa Neuropsychiatrycznego: Niestety nie doświadczamy tylko jednego stresora. Najważniejsza jest pandemia, stresor działający przewlekle, już rok, ale zdarzyły się przecież przez cały rok 2020 także inne wydarzenia, niezwykłe dla nas, które musieliśmy przezwyciężyć i przepracować. Generalnie, rządzi ten pierwszy stresor – on stawia śmiertelne wyzwania, mobilizuje, ale też zużywa zasoby indywidualne, rodziny, grupy. I trwa to już niebezpiecznie za długo.
Jak o siebie dbać?
Ludzie mają gotowe mechanizmy obronne, które są uruchamiane w takiej sytuacji, w zasadzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta