Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy badanie jakości wpływa na zwiększenie należności celnych

21 grudnia 2020 | Podatki i księgowość | Robert Smoczyński Angelika Laskowska

Gdy przepisy zezwalają na niewliczanie do wartości celnej jakiejś części kosztów powiązanych z tymi, które obligatoryjnie są do niej doliczane, należy mieć podstawę do ich odpowiedniego wyodrębnienia.

Koszty usług badania jakości towarów importowanych na obszar celny UE mogą spędzać sen z powiek importerom, którzy w sposób bezpieczny chcą ustalić wartość celną importowanych przez siebie towarów. Zagadnienie to może stanowić obszar sporów z organami celnymi, a z pewnością jest tematem wzbudzającym duże zainteresowanie organów celnych. Sprawa jest o tyle istotna, że dotyczy wartości celnej, czyli podstawy obliczenia należności celnych i podatkowych związanych z importem towarów. Czy zatem koszty usług badania jakości powinny być wliczane do wartości celnej podczas importu towarów?

Które elementy trzeba uwzględnić

Przez wartość celną należy rozumieć cenę faktycznie zapłaconą lub należną za towary, które podlegają wywozowi na obszar celny Unii. Przepis unijnego kodeksu celnego (dalej: UKC), tj. art. 71 UKC, wprost wymienia elementy, które dodaje się do tej ceny przy ustalaniu wartości celnej. Są to przykładowo: prowizje i koszty pośrednictwa, koszty transportu i ubezpieczenia towarów. Jednocześnie w osobnym przepisie, tj. w art. 72 UKC, prawodawca unijny wskazał wartości, które mimo że generalnie składają się na wartość celną, to jednak w ramach wyjątku są z niej wyłączone. Chodzi przykładowo o: koszty transportu towarów po ich wprowadzeniu na obszar celny Unii, czy prowizje od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11844

Wydanie: 11844

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament