Gdy stara spółka wciąż jest potrzebna
Spółki komandytowe będą podwójnie opodatkowane, choć sposób liczenia danin nie zawsze będzie taki sam.
Jeśli z różnych względów przedsiębiorcy zdecydują się nie likwidować spółki komandytowej albo pozostawić w niej przynajmniej część operacji gospodarczych, to muszą się liczyć z płaceniem dwóch podatków dochodowych: od dochodów spółki i od swoich zysków jako jej udziałowców.
Spółka komandytowa stanie się podatnikiem CIT, co do zasady obliczanym według stawki 19 proc. Jeśli spełni ona kryteria tzw. małego podatnika, tj. jej obrót nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym 2 mln euro, to może skorzystać ze stawki obniżonej do 9 proc.
Pułap 2 mln euro oblicza się od obrotu obejmującego kwotę należnego VAT. Kwotę w euro przelicza się na złote według średniego kursu NBP z 1 października poprzedniego roku podatkowego. W 2020 roku tego dnia średni kurs euro wyniósł 4,5153 zł, a zatem jeśli poprzedni rok podatkowy spółki obejmuje tę datę, to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta