Wirus wprowadzi nowe reguły gry na rynku pracy
Nasilona walka firm, ale tylko o talenty, upowszechnienie się home office, przyspieszenie cyfryzacji i automatyzacji oraz większa dbałość o wellbeing – mijający rok może przynieść tak pozytywne, jak i negatywne zmiany dla pracowników.
Pandemiczny kryzys zmienił kierunek niektórych dotychczasowych trendów na polskim rynku pracy; jedne wzmocnił, inne osłabił, dodał też nowe wyzwania. Z jakim piętnem pandemii będziemy musieli się mierzyć w kolejnych miesiącach i latach? O opinie w tej kwestii poprosiliśmy ekspertów rynku pracy.
Młodzi w kryzysie
– Niestety, perspektywy zmiany pracy i jakość oferowanych miejsc pracy są gorsze niż przed rokiem – ocenia Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Co prawda polski rynek pracy znosi pandemię relatywnie nieźle, ale od dziewięciu miesięcy działa w niestabilnych warunkach kryzysowych. W efekcie, o ile liczba pracujących nie uległa drastycznemu zmniejszeniu, o tyle znaczącemu ograniczeniu uległy plany rekrutacyjne przedsiębiorstw. Wyraźnie spadła liczba ogłoszeń o pracy (obecnie jest o ok. 30 proc. niższa niż przed rokiem), zmniejszyła się też liczba wakatów w firmach.
– Ten rok zapamiętamy również ze względu na pogarszającą się sytuację młodych na rynku pracy – podkreśla Kubisiak. To właśnie w tej grupie odnotowano największy wzrost bezrobocia czy dezaktywizacji zawodowej.
– Skutków tych zjawisk młode pokolenie będzie doświadczało relatywnie długo, bo jak pokazują badania naukowe, wejście w tak trudnym okresie na rynek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta