Spółki Skarbu Państwa organizują szpitale tymczasowe
Miejsca dla pacjentów powstają i w istniejących szpitalach, i w tak nietypowych obiektach jak hale wystawiennicze. Dzięki wsparciu firm publicznych dostępnych może być 2,5 tys. dodatkowych łóżek dla chorych na Covid-19.
– Naszą misją jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju i właśnie teraz widać, jak ważna jest nasza pomoc dla tych, którzy tego potrzebują w trudnym czasie pandemii – mówiła Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, podczas oficjalnego otwarcia szpitala tymczasowego w Siedlcach.
BGK razem z kilkoma innymi spółkami Skarbu Państwa zadeklarował pomoc w tworzeniu szpitali tymczasowych jeszcze na początku listopada. Jak przekonywał Jacek Sasin, szef Ministerstwa Aktywów Państwowych, dowodzi to, że „społeczna odpowiedzialność biznesu to część ich DNA".
Kompleksowe wsparcie
Szpital tymczasowy w Siedlcach, uruchomiony 7 grudnia, mieści się na terenie Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego, w budynku dawnej rehabilitacji. Zgodnie z założeniem w placówce znalazło się 100 łóżek, w tym 10 tzw. łóżek respiratorowych. BGK odpowiadał za jej przygotowanie i wyposażenie przy współpracy ze szpitalem wojewódzkim.
Przedsięwzięcie wymagało wielu działań adaptacyjnych, w tym wymiany instalacji teletechnicznej, oświetlenia, modernizacji wentylacji, instalacji gazów medycznych, montażu monitoringu itp., na przystosowaniu sali oddziału intensywnej terapii kończąc.
– Od połowy listopada pracowaliśmy praktycznie dzień i noc, żeby ten szpital był...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta