Urządzenia techniczne nie wchodzą w skład infrastruktury narciarskiej
Koleje linowe i wyciągi narciarskie podlegają opodatkowaniu jedynie w części, w jakiej składają się z części budowlanych (stacji dolnej i górnej, fundamentów oraz podpór).
Już ponad rok temu Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wypowiedział się w kwestii opodatkowania podatkiem od nieruchomości infrastruktury narciarskiej. NSA w wydanym wyroku stwierdził, że opodatkowaniu tym podatkiem podlegają jedynie części budowlane obiektów stanowiących tę infrastrukturę. Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym przez NSA, nie są zatem opodatkowane urządzenia techniczne, stanowiące komplementarny względem części budowlanych (stacji dolnej i górnej, fundamentów oraz podpór) komponent obiektów takich jak kolej linowa, wyciąg narciarski czy zjeżdżalnia grawitacyjna. Wyrok NSA z 9 lipca 2019 r. (II FSK 2693/17) z pewnością należy uznać za wyznacznik prawidłowego sposobu opodatkowania podatkiem od nieruchomości kolei linowych, choć zrywa on z obecną do tej pory w orzecznictwie NSA linią orzeczniczą. Należy przy tym podkreślić, że wyrok ten w rzeczywistości potwierdza jedynie prawidłowość takiego sposobu opodatkowania obiektów infrastruktury narciarskiej, który wynikał z literalnej wykładni obowiązujących już od wielu lat przepisów mających zastosowanie w omawianym przypadku.
Skutki zmiany definicji
Przepisy z zakresu podatku od nieruchomości odwołują się do definicji obiektu budowlanego zawartej w art. 3 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane. Dlatego szczególne znaczenie dla kwestii opodatkowania urządzeń technicznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta