Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Walka z wirusem to sztuka balansowania nad przepaścią

21 grudnia 2020 | Dodatek
źródło: Fotorzepa

Druga fala zachorowań na Covid-19 nieco odpuściła, ale to nie powód, żeby zmniejszyć czujność. Do czasu, w którym będą powszechnie dostępne i stosowane szczepionki, musimy balansować między możliwościami służby zdrowia a wytrzymałością gospodarki – uważa profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. Covid-19.

 

Z czym tak naprawdę walczymy?

Profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19: Zaczynając od podstaw. To epidemia spowodowana przez wirusa, z którym jako społeczeństwo wcześniej się nie zetknęliśmy. Z podobnymi tak, ale nie z tym. Wirus przeskoczył barierę gatunkową – od nietoperzy do ludzi. To się zdarza. W ostatnich 40 latach odnotowanych zostało kilkadziesiąt takich przypadków. Co kilka, kilkanaście lat wybuchają różne epidemie. Jeśli społeczeństwo nie ma leku ani szczepionki na takiego wirusa, to jedyne, co można zrobić, to zastosować niefarmakologiczne metody postępowania – stąd izolacja i kwarantanna. Nic innego nie można zrobić. Na wiosnę mieliśmy do czynienia z relatywnie zjadliwym wirusem, ale jego zaraźliwość nie była duża. Osoby, które zachorowały, trafiały do szpitala na leczenie, ale jednocześnie szpital zapewniał ich izolację. Transmisja była więc ograniczona. Wirus jednak mutował – stał się bardziej zaraźliwy, ale mniej zjadliwy. Z taką wersją mamy do czynienia teraz. Wiosną odsetek śmiertelnych przypadków wynosił ok. 3 proc., o ile funkcjonowała służba zdrowia. Teraz mamy poniżej 1–1,5 proc. śmiertelnych przypadków.

Jak radzić sobie z takim wyzwaniem?

Istotnym elementem w grze z wirusem jest system opieki medycznej, który musi wytrzymać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11844

Wydanie: 11844

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament