Zmiana formy prawnej spółki handlowej i jej konsekwencje
Polskie prawo dopuszcza przekształcanie się spółek handlowych w inne spółki handlowe. Oznacza to możliwość zmiany formy prawnej przedsiębiorcy w trakcie jego istnienia np. ze spółki komandytowej w spółkę jawną lub ze spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Wbrew powszechnym obawom przedsiębiorców decyzja o przekształceniu nie musi oznaczać turbulencji dla prowadzonej działalności, w szczególności w zakresie tożsamości przedsiębiorstwa, istniejących kontraktów lub stosunków prawno-pracowniczych.
Dlaczego warto się przekształcać?
Powodów może być co najmniej kilka. Jednym z częstych argumentów przemawiających za zmianą formy działalności jest rozszerzenie zakresu prowadzonego biznesu i związane z tym ryzyko ponoszone przez przedsiębiorcę. W takim przypadku przekształcenie spółki osobowej (np. spółki jawnej) w spółkę kapitałową (np. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) pozwala zminimalizować odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki. Dzieje się tak, ponieważ wspólnicy (akcjonariusze) spółek kapitałowych nie odpowiadają za zobowiązania spółki, podczas gdy w przypadku spółek osobowych wspólnicy mogą pod pewnymi warunkami odpowiadać za takie zobowiązania spółki całym majątkiem własnym.
Zmiana formy prawnej może mieć na celu również redukcję kosztów operacyjnych związanych z działalnością spółki. W przeciwieństwie do spółek osobowych, działalność spółek kapitałowych wiąże się z wyższymi kosztami obejmującymi liczne obowiązki sprawozdawcze niezależnie od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta