Restrukturyzacja zatrudnienia nie musi oznaczać zwolnień
Pracodawca, by poprawić sytuację finansową firmy, może wprowadzić zmiany w warunkach zatrudnienia, objąć pracowników przestojem albo obniżyć wymiar czasu pracy.
Restrukturyzacja zatrudnienia jest pojęciem, o którym słyszymy ostatnio bardzo często, szczególnie w kontekście pandemii koronawirusa. Zwykle ma ono wydźwięk negatywny, przywodząc na myśl redukcję miejsc pracy. Warto jednak zaznaczyć, że restrukturyzacja zatrudnienia, nawet ta spowodowana skutkami COVID-19 takimi jak zamknięcie lub ograniczenie działalności wielu gałęzi gospodarki, nie zawsze musi być równoznaczna ze zwolnieniami personelu. Restrukturyzacja zatrudnienia oznacza bowiem nie tylko zmniejszenie liczby pracowników/ współpracowników poprzez przeprowadzenie zwolnień grupowych lub indywidualnych, ale również zmiany w obszarze zasobów ludzkich. Oczywiście, w wielu przypadkach, szczególnie gdy inne rozwiązania nie przyniosły oczekiwanego efektu, konieczna może być redukcja etatów. Zanim to jednak nastąpi, pracodawca dysponuje wieloma rozwiązaniami pozwalającymi uniknąć zwolnień pracowników, a jednocześnie poprawić sytuację firmy. Może tego dokonać poprzez wprowadzenie zmian w warunkach zatrudnienia czy objęcie pracowników przestojem lub obniżeniem wymiaru czasu pracy.
Rozwiązania z tarczy antykryzysowej
W związku z tym, że większość zmian w zatrudnieniu w ostatnim czasie jest lub będzie spowodowanych wystąpieniem pandemii COVID-19, wariantem restrukturyzacji mogą być rozwiązania wprowadzone do polskiego prawa w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta