Nie każdego wykonawcę trzeba zarejestrować
NOWELIZACJA | Obowiązek raportowania dzieł ciąży na płatnikach składek i osobach fizycznych.
Od 1 stycznia 2021 r. do art. 36 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 266 ze zm.; dalej: ustawa systemowa) dodano ust. 17. Zobowiązuje on płatników składek i osoby fizyczne zlecające dzieło do informowania o tym ZUS w terminie siedmiu dni od dnia zawarcia tej umowy.
Od tego obowiązku obowiązuje kilka zaledwie wyjątków. Dwa wynikają wprost z treści art. 36 ust. 17 ustawy systemowej. Zgodnie z nim raportować nie trzeba umów o dzieło, które wykonawca zawarł:
∑ ze swoim pracodawcą,
∑ z podmiotem trzecim, ale na ich podstawie realizuje pracę na rzecz swojego pracodawcy.
Te wyjątki wprost odnoszą się do treści art. 8 ust. 2a ustawy systemowej, na mocy którego na gruncie ubezpieczeń społecznych dochodzi do poszerzenia definicji pracownika – przyjmuje się fikcję, że umowy o dzieło zawarte w powyższych okolicznościach są pracowniczym tytułem do objęcia ubezpieczeniami społecznymi. W konsekwencji podstawa wymiaru składek z etatu obejmuje nie tylko przychód z umowy o pracę, ale też z umów o dzieło zawartych z własnym pracodawcą albo wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy (tzw. trójkąt umów).
Kolejne wyłączenie wynika z zawoalowanej treści art. 36 ust. 17 ustawy systemowej i dotyczy jego adresatów. Fakt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta