Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W 2021 r. wiele wariantów kwoty wolnej od potrąceń

21 stycznia 2021 | Kadry i Płace | Mariusz Pigulski
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Kwota wolna od potrąceń zmienia się w zależności od wymiaru etatu pracownika, wysokości przysługujących mu kosztów uzyskania przychodu, uczestnictwa w PPK, a także prawa do „zerowego PIT". Znaczenie może mieć również sytuacja materialna związana z epidemią.

Wraz z fundowanymi nam przez prawodawcę kolejnymi zmianami przepisów, kalkulowanie kwot chronionych przez potrąceniami staje się coraz bardziej skomplikowane. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wprowadzane na przestrzeni ostatniego czasu nowelizacje przepisów nakazują brać pod uwagę szereg czynników i okoliczności, które wpływają na finalną kwotę wolną od potrąceń.

Pochodna kilku elementów

Każda osoba zajmująca się rozliczeniami płacowymi musi posiadać wiedzę na temat zasad zgodnego z prawem dokonywania potrąceń z pieniężnych należności zatrudnionych osób.

Z tym zagadnieniem nierozerwalnie wiążą się kwestie dotyczące obowiązku przestrzegania ustawowych regulacji chroniących wynagrodzenie, które są gwarantem pewnego minimum bytowego pracownika wolnego od zajęć. To, od czego zależy wysokość tego minimum, prezentuje poniższa tabela.

>Co wpływa na poziom kwoty wolnej od potrąceń

Elementy / okoliczności wpływające na kwotę wolną Uwagi

Ustawowa kwota minimalnego wynagrodzenia obowiązująca w danym roku Dla pracownika pełnoetatowego kwotę chronioną przed potrąceniami ustala się w 2021 r. od 2800 zł brutto (w 2020 r. była to kwota 2600 zł)

Wymiar etatu pracownika Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwota wolna ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do etatu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11867

Wydanie: 11867

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament