Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzieło obok lub zamiast etatu

21 stycznia 2021 | Raporty RZ | Barbara Klimczyk, Karolina Terech
źródło: Rzeczpospolita

ZATRUDNIANIE | Nawet przy obopólnej woli stron nie można swobodnie wybrać między umową o dzieło a umową o pracę.

 

W przypadku umowy o dzieło istotny jest rezultat, czyli uzyskanie konkretnego efektu w postaci dzieła, np. wykonanie projektu unikatowej sukni balowej na zamówienie klienta czy zaprojektowanie ogrodu. Natomiast umowa o pracę jest umową starannego działania. Tym samym jej celem jest wykonywanie określonych czynności, które nie muszą zmierzać do osiągnięcia danego rezultatu, ale oczywiście mogą (np. stałe prace ogrodnicze, masowe szycie sukien balowych zgodnie z wzorem i projektem).

Oznacza to jednocześnie, że umowa o dzieło kończy się wraz z wykonaniem dzieła i zapłatą wynagrodzenia. Umowa o pracę ma zaś charakter ciągły, tj. nie kończy się po wykonaniu konkretnych zadań.

Brak kierownictwa

Wykonawca dzieła ma swobodę i samodzielność w działaniu. Nie jest bowiem związany poleceniami zamawiającego co do miejsca

i czasu jego wykonania. Może więc tworzyć np. w nocy, nie nabywając jednak z tego tytułu żadnych dodatków, do jakich prawo ma pracownik. Wykonawca dzieła zobowiązany jest jedynie dotrzymać umówionego terminu i ewentualnie reagować na wezwania zamawiającego do zmiany sposobu wykonania dzieła – jeżeli zamawiający uważa, że dzieło jest wykonywane w sposób wadliwy albo niezgodny z zawartą umową.

Oznacza to, że przy umowie o dzieło strony stosunku zobowiązaniowego są sobie równe, w przeciwieństwie do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11867

Wydanie: 11867

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament