Dzieło dziełu nierówne
CECHY | Odzwierciedlone w dziele osobowość i talent wykonawcy odróżniają je od przedmiotów produkowanych seryjnie.
O dziele mówi się najczęściej, mając na myśli dzieło sztuki. Za jedno z dzieł życia Michała Anioła można uznać freski zdobiące kaplicę Sykstyńską – bez wątpienia dzieło sztuki. Z kolei dla prawników praktyki prawa pracy kancelarii Bird & Bird dziełem jest to opracowanie. To przykłady z jednej tylko strony medalu, ukazującej dzieła materialne, które można dotknąć, obejrzeć, czasem powąchać i posmakować, a nawet usłyszeć. Po drugiej stronie znajdziemy wytwory ludzkiego umysłu, które mają postać niematerialną.
Zakwalifikowanie efektów ludzkiej pracy do tej kategorii może przysporzyć problemów. Czym może być, a co nigdy dziełem nie będzie?
W rozumieniu polskiego prawa rzeczami są wyłącznie przedmioty materialne. Nie każde dzieło będzie jednak rzeczą. Może mieć ono postać niezmaterializowaną.
Dzieło ma być rezultatem powstałym w wyniku zawartej umowy. Ten rezultat można osiągnąć dzięki pracy fizycznej bądź umysłowej.
Ponieważ ustawodawca nie zdefiniował dzieła jako takiego, to odpowiedzi na pytanie o cechy charakterystyczne dzieła trzeba szukać w orzecznictwie sądów.
Materialne lub niematerialne
Dzieło powinno mieć określoną postać. Rezultatem pracy wykonawcy mogą być przedmioty materialne, spotykane najczęściej
i budzące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta