Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pandemia nie ułatwi likwidacji firmy

21 stycznia 2021 | Kadry i Płace | Karolina Kalinowska, Andrzej Orzechowski

Upadłość lub likwidacja pracodawcy nie powoduje automatycznie rozwiązania umów o pracę, ale znacznie je ułatwia. Wobec zwalnianych osób trzeba jednak dochować formalności i się z nimi odpowiednio rozliczyć.

 

Pracodawca w likwidacji lub upadłości powinien rozwiązać umowy zgodnie z zasadami określonymi w kodeksie pracy – na podstawie porozumienia stron albo w drodze wypowiedzenia. Porozumienie powinno regulować termin rozwiązania umowy o pracę. Natomiast w wypowiedzeniu należy wskazać okres wypowiedzenia, zawrzeć pouczenie o prawie odwołania do sądu pracy, a przede wszystkim wskazać przyczynę rozwiązania umowy. Co do zasady ta przyczyna będzie wynikać z faktu likwidacji pracodawcy lub jego upadłości.

Przyczyna zwolnienia musi być oczywiście prawdziwa. W razie sporu sądowego to jej istnienie będzie badał sąd. Sąd może też sprawdzić, czy została konkretnie i precyzyjnie sformułowana.

Zwykle bez kryteriów doboru

Likwidacja pracodawcy lub ogłoszenie jego upadłości jest przyczyną rozwiązania stosunku pracy niedotyczącą pracownika – nie wynika bowiem z jego działań czy umiejętności. Zazwyczaj, gdy grupa pracowników ma być zwolniona właśnie ze względu na przyczyny ich niedotyczące, konieczne jest określenie kryteriów pozwalających dobrać tych, których umowy zostaną rozwiązane. Ponieważ upadłość lub likwidacja jest bezpośrednią przyczyną zwolnienia wszystkich pracowników, pracodawca nie musi wskazywać kryteriów doboru do zwolnienia. Gdyby jednak likwidacja firmy miała być poprzedzona wygaszaniem działalności, w ramach której będą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11867

Wydanie: 11867

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament