Ważny rezultat, a nie starania
PRZEDMIOT | Wykonawca ma stworzyć dzieło o cechach jednoznacznie określonych w umowie.
Umowa o dzieło należy do grupy tzw. umów nazwanych, czyli tych, które kodeks cywilny szczegółowo omawia oraz ustala ich wymagania podstawowe. Są nimi tzw. przedmiotowo istotne elementy czynności prawnej (umowy), od których zależy to, czy faktycznie dojdzie do skutecznego zawarcia określonego kontraktu. W przypadku umowy o dzieło do tych elementów należą:
∑ wskazanie stron umowy (zamawiający i przyjmujący zamówienie),
∑ oznaczenie dzieła (rezultatu),
∑ zobowiązanie się przyjmującego zamówienie do wykonania określonego dzieła (osiągnięcia rezultatu),
∑ określenie terminu, jaki ma przyjmujący zamówienie na wykonanie dzieła,
∑ określenie wynagrodzenia, zobowiązanie się zamawiającego do wypłaty wynagrodzenia i odebrania dzieła.
Kłopotliwa interpretacja
Istota umowy o dzieło jest ujęta w art. 627 k.c. Stanowi on, że: „Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia". Tym samym umowa o dzieło to umowa zawarta w jakiejkolwiek formie (w tym ustnej), gdzie w zamian za wynagrodzenie, które może przyjąć charakter pieniężny lub niepieniężny (np. w postaci ekwiwalentu majątkowego), przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła.
Opieranie się na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta