Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Królowa odchodzi

13 lutego 2021 | Plus Minus
autor zdjęcia: Michał Woźniak
źródło: EAST NEWS

ANDRZEJ ZYBERTOWICZ, SOCJOLOG Część klasy średniej przejdzie do nowej klasy kreatywnej, związanej z kolejnymi fazami rewolucji cyfrowej. Tylko że większość ludzi nie jest fizjologicznie zdolna do wykonywania prac wysoce kreatywnych - mówi Andrzej Zybertowicz, socjolog.

Plus Minus: Z początku pandemia najmocniej uderzyła w prekariat – ludzi żyjących i zarabiających z dnia na dzień, często w kilku różnych miejscach bez gwarancji stabilnego zatrudnienia, ubezpieczeń społecznych i nieposiadających większych oszczędności. Ale coraz częściej słychać głosy, że tak naprawdę głównym przegranym może się okazać klasa średnia. Zostawmy trochę z boku badania naukowe, które naturalnie nie nadążają za zaskakującymi wydarzeniami ostatniego roku, i chwyćmy się socjologii spekulacyjnej, ostatniej deski ratunku w czasach kryzysu. No właśnie, kryzysu społecznego?

Pandemia przysłania nam rzeczywistą siłę sprawczą przemian – jest nią rewolucja cyfrowa, która zresztą dopiero się rozkręca, choć koronawirus niektóre procesy przyspiesza. Kevin Drum, znany amerykański publicysta, pisał w renomowanym magazynie „Foreign Affairs", że wszystkie opowieści o rozwoju demokracji, wolności, praw człowieka – cała ta historia snuta na Zachodzie od XVIII w. – są niezrozumiałe, jeśli nie wychodzą od rewolucji przemysłowej. Obecnie mamy nową rewolucję technologiczną, której kluczowym momentem będzie pojawienie się sztucznej inteligencji nowej generacji. Tak jak rewolucja przemysłowa oszczędziła pracę mięśni, tak cyfrowa „oszczędzi" pracę umysłów.

Czyli to, z czym coraz mocniej wiążemy klasę średnią.

W perspektywie tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11887

Wydanie: 11887

Zamów abonament