Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niedopasowane maski wolnościowców

13 lutego 2021 | Plus Minus | Piotr Zaremba
Czy Zbigniew Ziobro zerwie więzy, jakimi giganci internetu krępują wolność słowa? Na zdjęciu podczas prezentacji projektu nowych przepisów. Warszawa, 15 stycznia 2021 r.
autor zdjęcia: Jacek Domiński
źródło: reporter
Czy Zbigniew Ziobro zerwie więzy, jakimi giganci internetu krępują wolność słowa? Na zdjęciu podczas prezentacji projektu nowych przepisów. Warszawa, 15 stycznia 2021 r.

Tam, gdzie się kończy wolność myślenia, tam zagrożona jest wszelka wolność. A w tej sprawie swoje za uszami ma nie tylko obóz Kaczyńskiego, ale i wrogie mu elity.

Polska powinna mieć regulacje chroniące przed nadużyciami wielkich korporacji internetowych, które coraz częściej w imię obrony wolności tę wolność ograniczają – mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro 15 stycznia. I przedstawił projekt ustawy, która ma gwarantować wolność w sieci. Naczelna ma być jedna zasada: nie można blokować niczego, co nie narusza polskiego prawa.

Projekt jest odbierany jako reakcja na zablokowanie przez takie potęgi, jak Twitter czy Facebook, urzędującego wówczas prezydenta Donalda Trumpa. Choć tak naprawdę zwłaszcza środowisko Solidarnej Polski wracało do tego tematu wcześniej, w reakcji na polskie historie ze zdejmowaniem postów i blokowaniem kont zwolenników prawicy przez moderatorów platform cyfrowych. Najnowsze przypadki, czasem tak absurdalne jak początkowe niedopuszczenie historycznego filmu o polskich dzieciach zabijanych przez III Rzeszę (YouTube wycofał się z tego) czy zablokowanie angielskojęzycznej strony IPN przez Facebooka, pokazują, że temat jest istotny.

Potęga Zuckerberga

Posypały się natychmiast złośliwe uwagi, że polska prawica ma zasadniczy problem z wolnością, więc jako jej strażniczka jawi się mało wiarygodnie. Projektowi wypomniano sprzeczności i prawnicze niedoróbki. To charakterystyczne, ale równocześnie dopatrywano się w nim zarówno rozwiązań nieefektywnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11887

Wydanie: 11887

Zamów abonament