Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasami nie opłaca się pracować

17 kwietnia 2021 | Plus Minus
źródło: archiwum prywatne

Ubiegłoroczny lockdown i zamknięcie gospodarki najmocniej uderzyły w kobiety. W zeszłym roku 2 mln Polek było zagrożonych utratą pracy albo redukcją wynagrodzenia, bo to sfeminizowane branże, jak gastronomia czy hotelarstwo, ucierpiały najmocniej - mówi Justyna Pokojska, socjolożka.

Plus Minus: Przenieśliśmy życie do internetu. Już na stałe?

Już wcześniej tam byliśmy, po prostu na początku pandemii w końcu to zrozumieliśmy. I że to już jest nieodwracalne. Długo walczyliśmy, by nie dać się wchłonąć, ale przekonaliśmy się, że nie mamy wyjścia, że czas już skończyć dzielić świat na internet i tzw. real – wszystko jest już cyfrowe, wszędzie mamy nowe technologie, które podążają za nami krok w krok: wymyślają, prognozują, obserwują nas, obliczają.

Jak odnajdujemy się w tym świecie?

Niektórzy zatonęli, a inni trzymają się na powierzchni. Mam nadzieję – a może raczej: łudzę się – że wszystko to, co przez ostatni rok mówiono o potrzebie higieny cyfrowej, wywołało w nas jakąś refleksję. To niesamowicie ważne choćby w przypadku dzieciaków: przez lata rodzice walczyli z nimi, by nie korzystały całymi dniami z komputera, a teraz dzieci mają osiem godzin dziennie siedzieć przed komputerem w zdalnej szkole. Moja ośmiolatka również.

I jak sobie radzi?

Ona akurat nie korzystała wcześniej z komputera i dla niej usiedzieć przed monitorem te osiem godzin to męczarnia, więc czasami zwalniam ją z ostatniej lekcji, bo po prostu mi jej szkoda. Wiedza wiedzą, ale siedzenie na teamsie nie nauczy jej na przykład współpracy z rówieśnikami, wchodzenia w kompromisy, bo to nie jest prawdziwe bycie w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11940

Wydanie: 11940

Zamów abonament