Właściciele galerii handlowych żądają odszkodowań
Abolicja czynszowa nie jest środkiem proporcjonalnym do walki z pandemią. Przerzuca ona ciężar walki z epidemią wyłącznie na strony umowy najmu.
W marcu 2020 r. – na samym początku pandemii – działania rządu skierowane były na zamknięcie miejsc wytypowanych jako potencjalne źródła zakażeń. Wśród nich znalazły się między innymi galerie handlowe. Gdy władze postanowiły ograniczyć możliwość prowadzenia działalności handlowej w dużych centrach handlowych konieczne stało się także uregulowanie stosunku pomiędzy właścicielami centrów handlowych a najemcami. Sposób rozwiązania kwestii najmu lokali położonych w centrach handlowych stał się źródłem kontrowersji oraz niepewności, co do sposobu jego zastosowania. Treść i jakość unormowań w tym zakresie należy jednak postrzegać także jako tzw. delikt legislacyjny.
Abolicja czynszowa
Regulację, o której mowa wprowadzono art. 15ze ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych i sytuacji kryzysowych nimi wywołanych. Przepis ten przewiduje wygaśnięcie zobowiązań wynikających z umowy najmu w przypadku wprowadzenia zakazu działalności wykonywanej lokalu. Wygaśnięcie jest skuteczne, jeżeli najemca złoży wynajmującemu bezwarunkową ofertę przedłużenia okresu najmu o sześć miesięcy.
Przepis nadzwyczajny bez stanu nadzwyczajnego
Przepis art. 15ze specustawy covidowej budzi jednak wiele kontrowersji. Pomijając już kwestię...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta