Umowa frankowa sprzeczna z zasadą uczciwości biznesowej
Wady konstrukcyjne umowy o kredyt inwestycyjny waloryzowany kursem CHF są na tyle istotne, iż należy ją uznać za nieważną w całości – orzekł sąd.
Wyrokiem z 21 grudnia 2020 r. Sąd Okręgowy w Warszawie (XXVI Wydział Gospodarczy, sygn. akt XXVI GC 586/20) uwzględnił powództwo kredytobiorców – przedsiębiorców – powołujących się na nieważność umowy kredytowej indeksowanej do waluty CHF i zasądził na ich rzecz 77 757,62 złotych. Orzeczenie potwierdza, że nie tylko konsumenci mogą wygrać z bankiem.
Kredytobiorcy prowadzili działalność gospodarczą od 2005 r. w formie spółki cywilnej. 10 listopada 2009 r. zawarli z bankiem umowę o kredyt inwestycyjny w celu zakupu nieruchomości z przeznaczeniem na biuro firmy. Ostatecznie zakwaterowano w niej pracowników.
Maksymalizacja zysków banku
Bank udzielił przedsiębiorcom kredytu w wysokości 375 tys. zł. Kwotę tę waloryzowano kursem franka szwajcarskiego na podstawie kursu kupna waluty CHF z tabeli kursowej banku z dnia i godziny uruchomienia kredytu. Z kolei spłata przedmiotowego kredytu miała odbywać się w złotych polskich, po uprzednim przeliczeniu rat kapitałowo-odsetkowych według kursu sprzedaży CHF z tabeli kursowej banku obowiązującego na dzień spłaty z godziny 14:50.
Sąd okręgowy rozpoznając sprawę doszedł do wniosku, że przedmiotowa umowa kredytu jest niezgodna z naturą stosunku prawnego oraz zasadami współżycia społecznego. W pierwszej kolejności podkreślił sprzeczność zaproponowanej przez bank konstrukcji z właściwością kredytu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta