Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak odwołać likwidatora spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

23 kwietnia 2021 | Biznes w czasie pandemii | Wojciech Bokina

Jeśli wspólnik większościowy przy likwidacji spółki, wykorzystuje swoją pozycję by przejąć majątek za bezcen, wspólnik mniejszościowy może wystąpić do sądu o zmianę likwidatora.

 

Postępowanie likwidacyjne zmierza do zakończenia spraw spółki, spieniężenia majątku i wykreślenia spółki z rejestru przedsiębiorców KRS. Wydawać by się mogło, że wspólnicy mniejszościowi nie mają interesu w tym, by w takim postępowaniu uczestniczyć, bo spółka nie posiada znacznego majątku, a ma jeszcze niezakończone sprawy. Co więcej, powinni oni, być „wdzięczni" wspólnikom większościowym za to, że biorą na siebie „problem likwidacji". Dlaczego będąc wspólnikiem mniejszościowym nie warto być biernym? Opowiem o takim przypadku z praktyki.

20 proc. udziałów za złotówkę

W jednej ze spółek z o.o. zajmującej się produkcją notowano rekordy zamówień. Wspólnikiem większościowym była spółka zagraniczna. Jej prezes, będący jednocześnie prezesem spółki likwidowanej, postanowił przenieść cały majątek wraz z produkcją do innego kraju. Wspólnikowi polskiemu zaproponowano odkupienie jego 20 proc. udziałów za 1 zł.

Wspólnik z Polski nie zgodził się na proponowane warunki, więc wspólnik większościowy podjął uchwałę o dopłatach i otwarto postępowanie likwidacyjne, w którym to likwidator – właściciel i prezes spółki zagranicznej próbował przenieść cały majątek na wspólnika większościowego, przyjmując, że najcenniejsze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11945

Wydanie: 11945

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament