Jak odwołać likwidatora spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
Jeśli wspólnik większościowy przy likwidacji spółki, wykorzystuje swoją pozycję by przejąć majątek za bezcen, wspólnik mniejszościowy może wystąpić do sądu o zmianę likwidatora.
Postępowanie likwidacyjne zmierza do zakończenia spraw spółki, spieniężenia majątku i wykreślenia spółki z rejestru przedsiębiorców KRS. Wydawać by się mogło, że wspólnicy mniejszościowi nie mają interesu w tym, by w takim postępowaniu uczestniczyć, bo spółka nie posiada znacznego majątku, a ma jeszcze niezakończone sprawy. Co więcej, powinni oni, być „wdzięczni" wspólnikom większościowym za to, że biorą na siebie „problem likwidacji". Dlaczego będąc wspólnikiem mniejszościowym nie warto być biernym? Opowiem o takim przypadku z praktyki.
20 proc. udziałów za złotówkę
W jednej ze spółek z o.o. zajmującej się produkcją notowano rekordy zamówień. Wspólnikiem większościowym była spółka zagraniczna. Jej prezes, będący jednocześnie prezesem spółki likwidowanej, postanowił przenieść cały majątek wraz z produkcją do innego kraju. Wspólnikowi polskiemu zaproponowano odkupienie jego 20 proc. udziałów za 1 zł.
Wspólnik z Polski nie zgodził się na proponowane warunki, więc wspólnik większościowy podjął uchwałę o dopłatach i otwarto postępowanie likwidacyjne, w którym to likwidator – właściciel i prezes spółki zagranicznej próbował przenieść cały majątek na wspólnika większościowego, przyjmując, że najcenniejsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta